Site Search

Social Bookmarks

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest

Local Weather

Click for Geneva, Nebraska Forecast

Facebook

2011 SNC Track Meet Full Results

Results from the 2011 Southern Nebraska Conference (SNC) Track and Field Championships follow:

Boys Team Standings

David City - 110

Tri County - 107

Milford - 70.50

Wilber-Clatonia - 44

Thayer Central - 40

Sandy Creek - 30.50

Cross County - 28

Superior - 27

Fillmore Central - 24

Centennial - 21

Sutton - 15

Heartland - 10

Individual Fillmore Central boys results: 100 Meter Dash, Isaac Bridges - 5th; 1600 Meter Run, Danny Wythers - 14th; 300 Meter Inter. Hurdles, Caleb Smith - 19th; Steward Wilson - 21st; 3200 Meter Relay, Karcher, Rueda-Orozco, Wythers, Wilson - 6th; 400 Meter Relay, Shawn Yates, Bridges, Tanner Leick, Kyle Kremer - 1st; Pole Vault, Kyle Kremer - 6th; Long Jump, Isaac Bridges - 3rd; 400 Meter Dash, Tanner Leick - 5th; Chandler Menard - 13th; Stewart Wilson - 20th; 200 Meter Dash, Tanner Leick - 5th; 1600 Meter Relay, Bridges, Karcher, Leick, Menard - 7th.

Girls Team Standings

Fillmore Central - 123

Tri County - 96

Sandy Creek - 58.50

Heartland - 43

Cross County - 35

Superior - 33.50

Sutton - 32

Milford - 30

Thayer Central - 21

Wilber-Clatonia - 21

David City - 18

Centennial - 16

Individual Panther girls results: 100 Meter Dash, Macy Jones - 5th; 100 Meter Hurdles, Audrey Malone - 2nd; 1600 Meter Run, Nicole Beam - 3rd, Megan Poppert - 10th; 300 M Low Hurdles, Audrey Malone - 4th, Heather Broman - 6th; 3200 Meter Relay ,Nicole Beam, Heather Broman, Haley Norvell, Christa Scott - 1st; 400 Meter Relay, Maggie Malone, Macy Jones, Lyndsey Maloley, Christa Scott - 1st; Discus, Lauren Hopken - 5th; Pole Vault, Meg Loontjer - 1st, Macy Jones - 2nd; Shot Put, Lauren Hopken - 5th; High Jump, Meg Loontjer - 6th; Long Jump, Maggie Malone - 1st, Audrey Malone - 2nd; Triple Jump, Maggie Malone - 1st; 400 Meter Dash, Lindsey Maloley - 2nd, Christa Scott - 6th, Brooke Rasmussen - 11th; 3200 Meter Run, Rachel Hoarty - 6th; 800 Meter Run, Nicole Beam - 5th, Haley Norvell - 6th; 200 Meter Dash, Maggie Malone - 1st (New School Record); 1600 Meter Relay, Maloley, Malone, Scott, Broman - 2nd.