Site Search

Social Bookmarks

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest

Local Weather

Click for Geneva, Nebraska Forecast

Facebook

Sports

T'Wolves At State Track

Exeter-Milligan's three-sport standout Katherine White earned medals in both of her events in Omaha.  The Timberwolf senior placed third in the 100-meter hurdles (15.86 seconds) and fourth in the long jump (16-feet, 10.75-inches).
Fighting injuries, Kate Jansky, Jaiden Papik, Cammie Harrison and Cameran Janksy combined to place 12th in the 3,200-meter relay in 10:40.12. Papik was 12th in the 800-meter run and 13th in the 3,200-meter run at the 2019 NSAA State Track & Field Championships in 2:31.70 and 5:51.60, respectively.  Harrison was 15th in both the 1,600-meter run (5:55.08) and the 3,200-meter run (13:32.70).
Timberwolf Casey Jindra was just .03 from making the 100-meter dash final in Omaha with a preliminary clocking of 11.38.  Teammate Peytan Brandt failed to make the final in the 110-meter high hurdles (16.47).

BDS Boys Score 18 Points In Omaha; Christensen State Runner-up In Shot Put

The three Bruning-Davenport/Shickley male athletes that qualified for Omaha combined to score 18 team points at the 2019 NSAA State Track & Field Championships.  And, all the Eagle points came in field events.
BDS's John Christensen placed second in the Class D boys' shot put in Omaha.  The Eagle senior uncorked a throw of 51-feet, 6.5-inches at Omaha Burke Stadium.  Christensen also placed eighth in the discus on Saturday morning with a throw of 125-11.  Teammate Nolan Weber was about a dozen feet better on May 18.  The BDS junior threw the discus 137-3, which landed him in sixth position in a very talented field.
BDS sophomore Aaron Mick placed third in Class D boys' pole vault on Friday afternoon.  Mick cleared 13-10 in Omaha for a new personal best.  His effort was only good enough for third place (misses).  The winner vaulted four inches more, 14-2.  The Class D boys' field was stacked this year with 10 athletes vaulting over 13 feet in Omaha.
TaraLee Hudson represented the BDS girls at State and placed 10th in the Class D girls discus.  The Eagle senior struggled in the extremely windy conditions on Friday with her first two preliminary throws ending up in the netting.  Hudson did unleash a throw of 100-8 in Omaha. 

Timberwolves Qualify Seven

Exeter-Milligan was the girls team champions at the D-1 District Meet on Friday in Pawnee City.  The Timberwolf girls scored 85 points and qualified five athletes for Omaha.  The E-M boys scored 35 points on May 10 and will be sending two athletes to the 2019 NSAA State Track & Field Championships via the extra-qualifying route.
Timberwolf Katherine White started the qualifying by hitting the auto-qualifying mark and finishing third in the long jump with a leap of 16-feet, 9.75-inches.  The rest of the qualifying came on the track.
The quartet of Jaiden Papik, Cameran Jansky, Cammie Harrison and Kate Jansky continued their dominance in the 3,200-meter relay by winning the event in 10-minutes, 35.36 seconds.  Papik also punched her ticket to Omaha by winning both the 800-meter and 1,600-meter runs in Pawnee City in times of 2:33.73 and 5:56.70.  Both these times have the Timberwolf sophomore in the medal hunt.
Harrison followed her teammate home in the 1,600-meter run in 5:58.78—a top 10 state-qualifying time.  The Timberwolf sophomore also bested the field in the 3,200-meter run (13:19.47) and will be competing in Omaha.  White placed second in the 100-meter hurdles in 16.53 seconds.
Peytan Brandt was a fast-closing third in the 110-meter hurdles in Pawnee City (16.40) and made Omaha, along with Jindra who took third in the 100-meter dash (11.68 seconds).
White was fifth in the 300-meter hurdles and sixth in the 100-meter dash.  K. Jansky and C. Jansky went 3-4 in the 800-meter run.  

Schmidt Paces FC Effort In Omaha

The Fillmore Central boys were unable to score a point at the 2019 NSAA State Track & Field Championships this year, while Panther Erin Schmidt scored three points for the FC girls.
Schmidt unleashed a new person best throw in the girls Class C shot put on Saturday morning with a toss of 40-feet, 4.75-inches.  The girls Class C shot-put field was extremely deep this year and featured All-Class Gold thrower Kayln Meyer of Superior.  Schmidt's throw in Omaha was up seven feet from her best during her sophomore year.  It was also just 18 inches away from second place.
Panther Jake Stoner finished 13th in the long jump with a leap of 19-2.  The FC sophomore also failed to make the finals in the 100-meter dash after finishing his heat on Friday morning in 11.67 seconds—.43 from the finals.  FC sophomore De Maciel finished in 17th place in the 800-meter run with a time of 2 minutes, 5.85 seconds.  Fellow sophomore Garrett Nichols landed in 13th position in the 1,600-meter run in Omaha with a clocking of 4:41.67.  

BDS Sends 4 To Omaha

Bruning-Davenport/Shickley qualified one girl and three boy athletes to the 2019 NSAA State Track & Field Championships.  And, the Eagles all qualified in field events.
The BDS boys went one-two in the discus on Friday.  Nolan Weber won the event with a toss of 147-feet, 6-inches in Sandy Creek.  Teammate John Christensen was next with a toss of 141-3.  The boys Class D discus begins at 8:30 a.m., this Saturday morning at Omaha Burke Stadium.  Christensen also took second in the shot put with a heave of 50-7.  The Class D boys shot put will start at 3:30 p.m., this Friday in Omaha.
Eagle sophomore Aaron Mick placed first in the pole vault after clearing 13-9 in a talented field in Sandy Creek.  Mick enters the State Meet with the best District-qualifying mark and will hope to keep the Mick family streak alive.  The Class D boys pole vault starts at 3:30 p.m., this Friday.  TaraLee Hudson will also be competing in Omaha after winning the discus in Sandy Creek with a throw of 113-5.  Hudson's District-winning toss is the fourth best in the State.  The girls Class D discus starts at 5:30 p.m., this Friday.
The BDS boys scored 57 points at the D-6 District to land in fourth place.  The Eagle girls notched 22 points to place 10th at the 12-team meet in Sandy Creek.
Mick placed sixth in the 200-meter dash, 24.42 seconds on Friday.  Kameron Dickson took fourth in the 400-meter dash in 54.45 seconds and narrowly missed State.  The BDS boys 400-meter relay squad of Dickson, Christensen, Logan Schroeder and Mick placed fourth in 47.56 seconds. Eagle Taylor Sliva placed sixth in the 100-meter hurdles in a time of 18.1 seconds. The BDS girls 400-meter relay team of Maria Sliva, Taryn Fiala, Kenzie Bohling and T. Sliva placed sixth in the 56.04 seconds.